Segítség a RefBase használatához

A MASZEKER wiki wikiből

Mivel a RefBase hivatalos angol nyelvű dokumentációja igen részletes tájékoztatást ad a program használatáról, ezért az itt következő leírás túlnyomórészt az ALL.hu-n futó Refbase-re nézve specifikus információkat tartalmaz.

Tartalomjegyzék

RefBase hivatkozások elhelyezése a wikin

Arról, hogy miképp lehet a wikin RefBase rekordokra hivatkozni, a RefBase hivatkozások beillesztése oldalon található részletes információ.

A program elérése

A referenciakezelő webes felhasználói felülete a http://www.all.hu/refbase címen érhető el. Az adatbázis rekordjai belépés nélkül is listázhatók, de a rekordok létrehozásához, illetve szerkesztéséhez, valamint a feltöltött fájlok letöltéséhez érvényes felhasználói azonosító és jelszó szükséges, amelyeket a RefBase adminisztrátorától kell kérni. Az azonosító általában egy e-mail cím, pl. a felhasználó ALL.hu-s e-mail címe.

A program használata

Új rekord létrehozása

Bejelentkezés után új rekordot az oldal tetején található Add Record linkre kattintva hozhatunk létre. Az űrlap felső, szürke zónájában található mezőket (elvben) kötelező kitölteni, a sárga zóna pedig olyan mezőket tartalmaz, amelyeknek tartalma felhasználóspecifikus, és más felhasználó nem is láthatja a tartalmukat.

A mezők kitöltésénél célszerű (és kéretik) a következő szabályokat követni:

  • Csak az angol ábécé betűit használjuk.
  • A kulcsszavakat angolul adjuk meg.
  • Ha egy mező több adatot is tartalmaz (pl. több szerzőt, vagy kulcsszót adunk meg), akkor ezeket pontosvesszővel válasszuk el.
  • A neveket „Vezetéknév, K. K.” alakban adjuk meg, tehát pl. Gipsz Jakab Lajos neve „Gipsz, J. L.”-ként kerüljön bevitelre.
  • Ha a cím gondolatjelet tartalmaz, pl. Formal Ontologies–An Introduction, akkor a gondolatjelet helyettesítsük kettősponttal.
  • Ha egy referenciát egy projekthez kívánunk társítani, akkor a projekt nevét az Expedition mezőben adjuk meg (több projektnév esetén pontosvesszővel választva el őket).
  • A tárhellyel való takarékosság érdekében csak akkor töltsünk fel fájlt egy rekordhoz, ha nem tudunk olyan URL-t megadni, ahol a dokumentum stabilan elérhető

Együttműködés a Zoteroval

A RefBase együttműködik a Zotero nevű Firefox bővítménnyel. A RefBase által a böngészőben megjelenített rekordok a szokásos módon letölthetők a Zoteróba. Ahhoz, hogy a Zotero rekordjait egyszerűen fel is tölthessük a RefBase-be, először a Zotero Preferences dialógusában az Export fülben Site-Specific Setting-ként meg kell adni a következőket:

Domain/Path: www.all.hu

Output Format: RIS

Ezek után a RefBase főoldalának tetején található Import linkre kattintva be kell hívni a rekordok importálására szolgáló lapot, majd ki kell jelölni a Zoteróban azokat a rekordokat, amelyeket importálni szeretnénk. A kijelölt adatokat a Zotero a Ctrl+Alt+C billentyűkombináció hatására a vágólapra másolja, ezeket aztán be lehet illeszteni a RefBase import dialógusának Record mezőjébe.

Személyes eszközök
Névterek

Változatok
Műveletek
Navigáció
Eszközök