WP5

A MASZEKER wiki wikiből

kedves kollégák, megindult a felhasználói interfészről szóló belső véleménycsere, amelyet ide szeretnék terelni.


Tartalomjegyzék

Specifikáció

specifikáció


kérdések, kommentek:

Vadász Ágnes

Lehet, hogy nagyon formálisak az észrevételeim, mivel a lényeg megértéséhez jó néhány tisztázó kérdést kellene feltennem. Az észrevételeimet a szabadalomkutatásra vonatkoztatom.

Nincs megadva, hogy milyen állományon végezzük a keresést

- pl egy olyan dokumentum állományban, amely adott ország/ok, adott nyelvén/nyelvein, adott időszakból és témakörből (A61K) tartalmaz teljes szövegű dokumentumokat,vagy

- egy adott időszakból, országból/országokból, adott nyelven végzett előzetes szabadalom vagy egyéb online kutatás relevánsnak mutatkozó találatainak halmazán való további kutatást végzünk.

- A keresőfelület nyelve (angol/magyar)

- A keresőkifejezések nyelve: angol

- A mező/k amelyben a keresést végezhetjük (Pl.: cím, kivonat, igénypontok, teljes szöveg, bekezdések, mondatok, csak az egyik, minden együtt)


Sz.M.: Egyelőre szabadalmak igénypontszekcióján dolgozunk, angol nyelvre. Erre szeretnénk Őszre egy demót, amelyet be lehetne mutatni a Szabadalmi Hivatalban.


Kérdés 1: A szövegben való korlátozott keresés azt jelenti, hogy egy megadott szótárból lehet csak keresőkifejezéseket kiválasztani a megadott nyelvtan szerint, de ez természetes nyelvi szavakból áll össze?


Sz.M.: Szótévesztésem volt, a helyes kifejezés kontrollált nyelv. Még nincs kidolgozva, de tetszőleges értelmű kererső kifejezést megenged, de nem tetszőleges formában. Pl. a visszautalásokat explicitté kell tenni, amit az igénypontoknál használnak is. (the said method ...)


Kérdés 2: A grafikus felület a példákban látható szöveges összefüggések megjelenítését mutatja, ez tetszik, de a talált dokumentumnak az induló dokumentumhoz való hasonlósági fokát valamilyen grafikon mutatja? Vagy ezt a hasonlóságot minden esetben a szöveges elemzés alapján dönti el a kereső?


Sz.M.: Lesz egy relevancia mérőszám mind a dokumentumokra, mind a dokumentumokon belül megtalált frázisokra. Lesz továbbá valamilyen módszer, amellyel megmutatható, hogyan illik a kereső kifejezés a talált szövegrészre.

Gondolkozunk még azon is, hogy teljes igénypontszakaszokat hasonlítanánk össze - de ez még távoli.


Kérdés 3: A találati listának mik az adatelemei? Vagy nincs ilyen találati lista, hanem a különböző dokumentumokból a releváns szövegrészeket mutatja meg? A releváns szövegrészek alapján hívható meg a teljes dokumentum, vagy annak részei, esetleg lajstromszáma, bibliográfiai adatai?


Sz.M.: Lesz találati lista a dokumentumokról, amely tartalmazza a metaadatokat is, relevancia szerint rendezve (átrendezhető). Ebből kell választani egy dokumentumot, akkor mutatja meg az ebben talált olyan szöveg fragmentumokat, amelyek hasonlóak a kereső kifejezéshez.

De egy jó ötletet adott: a talált jelentősen hasonló fragmentumokat mutatni a dokumentumok fontos bibliográfiai adataival, s innen menni dokumentumokra. Judit, fontolja meg.


Judit: a mai, általános felületről szóló prezimből másolva (dőlt betűs a kiegészítés), a találati lista egy eleme:

  • Egyedi azonosító, cím
  • Az adott rendszerben releváns, a választási döntést segítő metaadatok (ez lehet pl. bibliográfiai adat is)
  • Szurrogátum: Függ az adott keresőkifejezéstől, a rendszertől és a keresés kontextusától, Kiemeli a keresett kifejezés vonatkozó részeit (ez a hasonló fragmentumot tartalmazó rész)

Ez így rendben?


Sz.M.: ez természetesen rendben, kétféleképp érthető. azt hiszem az első az, hogy a dokumentumok listája jelenik meg, de azt hiszem, hogy Ágnes kérdése arra vonatkozott, hogy a megtalált szövegrészek listája jelenjen meg. ebben az esetben az egy dokumentumban megtaláltak is külön tételek.


Kérdés 4: Egy hivatalos kutatási jelentés (Szabadalmi követelményfeltárás 8BM_P0401536A3_SR melléklet) elkészítéséhez ad-e javaslatot a kutatás a relevancia típusára vonatkozóan különösen az X, Y esetekben.


Sz.M.: Már felmerült, de én eddig mindig tiltakoztam. Természetesen megcsinálható, de ehhez jelentős háttértudás kell (főleg az Y-hoz). Jobban meg kellene érteni mit jelentenek a meghatározások. Nem tudom, hogy jelen projekt keretében meg tudjuk csinálni. Ha összetudunk hozni új projektet, belevágnánk.


Vadász Ágnes (VÁ): Köszönöm, most már világosabb a dolog. A 4. kérdésemnél én is érzem, hogy az X, Y esetekre relevancia javaslatot adni nem könnyű. Esetleg a 25-i látogatás alkalmával Farkas Szabolcs kollegámtól érdemes megkérdezni, hogy mit szól hozzá. Judit prezentációját lehet valahol látni? --Vadasz 2010. március 15., 21:52 (CET)

Specifikáció - részletek

Azok a funkciók, amelyek a mi esetünkben lényegesen különböznek a szokott kereső felületektől.

Kereső kifejezés megadása

A kereső kifejezés kontrollált nyelven megadott összekapcsolt frázisokból áll. Kétféleképp adható meg:

1.) A felhasználó beírja egy erre szánt grafikus objektumba. Megoldandó feladatok:

  • olyan felület, amely megkönnyíti az egyes frázisok tagolt írását,
  • az a mód, ahogy a rendszer javítja/vezeti a felhasználót,
  • metainformációk adása, pl. kulcsszavak kijelölése, az egyes frázisok minősítése (pl. szükséges megtalálni, nélküle nem számít találatnak a dokumentum) stb.

2.) Egy dokumentumot használ kiindulópontnak, amely

Találatok csoportosítása

A dokumentumok valamilyen relevancia sorrendbe lesznek szervezve, de ezen felül is kialakíttatik valamilyen csoportosítás:

  • találatok - a keresési kifejezést jó egyezéssel megtalálta a rendszer,
  • részleges találatok - az egyezés hiányos,
  • kétséges találatok
  • kulcsszó szerinti találatok - a rendszer nem talált a kereső kifejezéshez illeszthető frázist
  • ellentmondásos - a kereső kifejezéssel ellentmondó frázis tartalmazza a kulcsszavakat (kérdéses, mi legyen, ha néhány frázissal ellentmondó, másokkal egyezik a találat)

Ha pontosak vagyunk, a fenti osztályozásban a "találat" szó a szövegben megtalált frázisra vonatkozik. A kategóriákat úgy vihetjük át dokumentumokra, hogy a dokumentumban megtalált legkedvezőbb minősítést alkalmazzuk. A probléma megint az ellentmondásos esettel van: mi van, ha egy dokumentumban van találat és ellentmondás is?

Kérdés, hogy érdemes-e a dokumentumokhoz táblázatot rendelni, amelyen megmutatjuk, hány, milyen minősítésű találat van benne.


Találatok megjelenítése

A szemantikus lexikon építése

Irodalom

Az egyik kérdés az, hogy milyen technikák, eszközök vannak elemzett szövegek megjelenítésére. Aki tud valamit, tegye ide föl.


Hasznos külső anyagok, tanulnivalók az információ vizualizáció témájában

Mi az az információtartalom, ami megjelenhet a felhasználói felületeken?

  • az eredeti szöveg illetve részletei
  • a nyelvtani elemzés adatai
  • a szemantikai elemzés adatai
  • erőforrásokból adatok
    • vonzatkeretek
    • szinonímák
    • stb (??)
  • az elvégzett keresésekre vonatkozó adatok
    • mire keresett
    • mennyi találat van
    • találatok meta adatai
    • Találatok tartalma
    • A keresőkifejezés vagy keresőszabadalom mely részére vonatkozik a találat és míly módón


Az általános keresőfelületről (pdf)


A keresőinterfészekről általában

Alább Marti A. Hearst: Search User Interfaces című művének kivonata található, a kivonatolás még folyamatban van. Jelenleg kb. 1/2-ed része van készen. Terveim szerint a kivonat elkészítése közben és után készítek egy összefoglalót, ami a MASzeKer szempontjából releváns részeket tartalmazza a Hearst könyvből. Eközben igyekszem feldolgozni a szövegek szemantikai szempontból történő vizualizációja és a szabadalmi adatok megjelenítése irodalmának kurrens tanulmányait. Ezekről szintén összefoglalót fogok készíteni.

Hearst: Search User Interfaces (.pdf, 659Kb)

Ötletláda

Igen jó módszer a dokumentum különböző mondataiban megjelenő kulcsszavak súlyozására és találati lista generálására. Jó eredményeket értek el vele.

Varadajan és Hristidis, 2006 (.pdf)

Példák

Felrakok majd ide pár elemzést menet közben, okulásképpen.

Problémás interfészek

Az NFÜ találati listájának szurrogátumai. Az NFÜ keresőinterfésze (.pdf, 1.3Mb)

Jó példák

A PNAS találati listájának szurrogátumai.

A PNAS szurrogátummegjelenítése (.pdf, 830Kb)

UML és Felhasználói Interfész

Egy szoftver felhasználói interfészének tervezésekor a legjobb kiindulópontot az UML(Unified Modeling Language) diagramok adják az interfész tervező számára, hiszen egy jól strukturált formális modellkörnyezetben tartalmazzák a rendszer működésének leírását. Meghatározzák továbbá a különböző felhasználói szerepeket és a rendszer különböző moduljait, illetve leírják az ezek között potenciálisan megvalósuló viszonyokat. A diagrammatikus ábrázolás segítségével mindezek az objektumok és összefüggésrendszerek jól áttekinthető módon szervezhetők és prezentálhatóak, teljes leírását adják a szoftver működésének. Azonban mindezen pozitívumok ellenére az UML -> GUI transzformáció mégsem olyan egyszerű és magától értetődő feladat, hiszen a magas absztrakciós szinthez nincsenek olyan tervezési minták kapcsolva, amelyekből akár különböző futtatási környezeteknek megfelelő interfész implementációt nyerhetünk, nincsenek meghatározva az egyes nézetekben megjelenő konkrét elemek (interaktorok), a feladatnak megfelelő események és interakciók. El kell tehát készíteni az UML - AUI (Abstract User Interface) - CUI (Concrete User Interface) - FUI (Final User Interface) transzformációt. Ezekről lesz még szó később, de csak röviden.

User Interface Modelling with UML (.pdf, 180Kb)

Interakció tervezési minták

Ma már rendelkezésre állnak olyan interakció tervezési minták, amelyek segítségével különböző felhasználói/szoftver problémára konkrét interfész megoldás adott. A MASzeKer esetében is szükség lesz egynéhány speciális tervezési minta elkészítésére (például Igénypont gráf prezentáció). Ennek elkészítésekor [Jenifer Tidwell] http://jtidwell.net/ és [Norbert Welie] http://welie.com munkásságára fogok elsősorban támaszkodni.

Tervezés

A tervezés megvalósítása a fent leírt UML to GUI módszer alapján valósul meg. Ennek lépései a következők:

  1. Az UML diagram használati eseteinek megfelelő szekvenciadiagramok készítése
  2. A szekvenciadiagramok alapján megjelenő interfész típusok összegyűjtése és áttekintése
  3. A szekvenciadiagramok alapján az Absztrakt Prezentációs Modell segítségével a használati eseteknek megfelelő absztrakt interfész tervek készítése. Ennek elemei:
    1. AbstractForm: ez a megjelenő interfész egység, amelyen belül az elemcsoportok vannak
    2. AbstractContainer: egyes elemcsoportokat tartalmazó objektum
    3. InteractionControl: olyan rendszeresemények fogadására képes komponensek, amelyek a felhasználónak a felületen történő navigálását segítik (menük)
    4. ActionInvoker: azok a komponensek, amelyek rendszereseményeket fogadnak és rendszerműveleteket váltanak ki (gombok)
  4. A Konkrét Prezentációs Modell segítségével az APM java környezetre transzformálása
  5. A JGB (Java GUI Builder) segítségével interfészek elkészítése

F Használati eset: Keresőkérdés összeállítása és keresés

Keresőkérdés összeállítása és keresés APM (.pdf, 13Kb)

Fő elemek:

  1. TextualQueryBox: keresőkérdés szöveges megfogalmazása (kontrollált nyelven)
    1. MetadataBox: a szabadalom metaadatainak megadását lehetővé tevő form
    2. QueryInputBox: a keresőkérdés bevitelét lehetővé tevő beviteli mező
    3. QueryFormulationAdvisor: a keresőkérdés megfogalmazását segítő eszköz
    4. SyntaxChecker: a kontrollált nyelven megfogalmazott keresőkérdés nyelvtanát ellenőrző eszköz
  2. GraphicalQueryBox: keresőkérdés grafikus megfogalmazása
    1. DrawingAreaBox: vászon, amely lehetővé teszi a grafikus objektumok segítségével megfogalmazott keresőkérdés létrehozását (ide rajzol a kereső személy)
    2. QueryIconBox: azok a grafikus elemek találhatóak itt, amelyeket használva megrajzolja a keresőkérdését a felhasználó
  3. ButtonBox: ez tartalmazza a keresés futtatását vagy törlését vezérlő gombokat


A felhasználói felület terve

Maszeker UI (.pdf, 119Kb)

Megjegyzések:
1. oldal:
Bal oldalon láthatók a dokumentumhalmazon futtatandó keresés összeállításához szükséges keresőkérdések listája, a kulcsszavak listája illetve a metaadatok szerinti szűkítés lehetősége (ez most becsukott állapotban, kidolgozása folyamatban).
Alul látható a keresőkérdés szerkesztő, amely a kontrollált nyelven megfogalmazott keresőkérdést fogadja. Itt lehetőség lesz különböző segítő eszközöket bevezetni, például szintaktikai és szemantikai ellenőrzés, egyszerű helyesírás ellenőrzés stb. A keresőkérdés megfogalmazásának módja (pl. kulcsszavak kijelölése a keresőkérdésben) még kidolgozás alatt. A keresőkérdést a "Hozzáadás a kereséshez" gombra kattintva lehet hozzáadni az aktuális kereséshez. Az egyes keresőkérdéseket külön is el lehet menteni, erre szolgál a "Mentés" gomb, míg az "Elemzés" gombra kattintva az elemzett mondat megjelenítő frissíti a közben begépelt szöveg alapján az elemzett mondat grafikus reprezentációját.
A legnehezebb feladatnak az interfész tervezése során az elemzett mondat megjelenítése bizonyult. A használati eset alapján a keresést végző személynek lehetősége van a keresőkérdés összeállítása során keresőkérdés elemzésére és grafikus szerkesztésére. Ennek egy kezdetleges verziója a 3. oldalon található, a találat megjelenítése oldalon, itt egyelőre üresen hagytam.
2. oldal
A keresés eredményeként előálló találati halmaz listája látható, a dokumentumok összefoglalóival (szurrogátumok). A kis négyzetek az igénypontokat jelölik, a színek a megfelelő keresőkérdéssel való egyezést, a színek szaturációjának mértéke pedig az adott keresőkérdésnek megfelelő relevancia mértékét. Az egyes igénypont kockák kattinthatók, így már a találati lista áttekintése közben lehetőség van a kereső személyt érdeklő igénypontok megtekintésére. Lehetőség van továbbá a találati halmaz manuális szűrésére és a találati halmaz különböző szempontok szerinti rendezésére is.
3. oldal
Ezen az oldalon látható a vizsgált szabadalmi dokumentum megjelenítése, az igénypont gráf prezentációja, illetve az aktuálisan kijelölt elemzett mondat. A jobb oldalon a görgetősáv mellett az EPOQUE Viewer-ből ismert felülnézeti kép, amely a dokumentumban a kulcsszavak előfordulásáról nyújt tájékoztatást. Az igénypont gráf egy elemére történő kattintással az elemzett mondat megjelenítő azt az igénypontot elemzi és jeleníti meg.


Javítások a megbeszélésnek megfelelően:

Maszeker 01 UI (.pdf, 119Kb)

A szabadalom igénypontjainak megjelenítésével kapcsolatban kellene tartanunk egy skype megbeszélést, sajnos a múltkori alkalommal nem jutottunk el odáig. A többi változtatást frissítettem, várom a hozzászólásokat és javaslatokat.


A felhasználói felület terve a 2010. Nov. 18.-i megbeszélésnek megfelelően átalakítva.

Keresőfelület (.pdf, 101Kb)


A felhasználói felület terve a 2010. Nov. 29.-i megbeszélésre.

Felhasználói felület (.pdf, 101Kb)

feladatok

aug. 19.-ei megbeszélésen megegyezett

1.) 'működő interfész a demóhoz, amely tartalmaz

  • kereső kifejezés megadására való felületet
  • találati lista, találat megtekintő felületet, egy fajta szöveg megjelenítéssel

Olyan bonyolultságban, annyi lehetőséget tartalmazva, hogy a határidőig kész legyen.

határidő: okt. 15.

2.) általános intefész a jelentéshez

Kész felületek, amelyek mögött nincs program (nincs a keresési kifejezés elmentve és elemezve, nincs keresés stb.) Annyit kell tudnia, amit maga a felület végez. Lehet egy, vagy több kézzel annotált szöveget mögé tenni, amelyen bemutaja a megjelenítési lehetőségeket.

határidő: dec. 15.

3.) szöveg, találat megjelenítés, a 2.)-es része,

de elképzelhető, hogy az még nem tud minden trükköt - azonban legalább terv szinten ötleteinket fel kell dolgozni.

A keresőkifejezés szerkesztése

Kontrollált nyelv

Személyes eszközök
Névterek

Változatok
Műveletek
Navigáció
Eszközök